Efektywne metodyki nauczania języka migowego

Projekt "Efektywne metodyki nauczania języka migowego", przeprowadzony przez Stowarzyszenie Rozwoju "Pitagoras" w partnerstwie z Asociatia Nationala a Profesorilor pentru Elevi cu deficiente de AUZ Virgil Florea z Rumunii i Gehörlosenverband Hamburg e.V. z Niemiec, zakłada zaangażowanie nauczycieli języka migowego w tworzeniu nowego, skutecznego programu nauczania języka migowego przez słyszących. Efektem końcowym projektu będzie nowy program, który pomoże w zdobyciu praktycznych umiejętności językowych i umożliwi skuteczną komunikację z osobami głuchymi. W ramach projektu, chcielibyśmy wspólnie utworzyć jeden podstawowy zakres materiału, niezbędny do opanowania języka migowego przez uczestników kursów na różnych poziomach, w celu opracowania najlepszych metod nauczania tego języka oraz zapewnienia środków dydaktycznych, które ułatwią naukę i zapamiętywanie treści.

Wspólnie z ekspertami z organizacji partnerskich, będziemy pracować nad tworzeniem, testowaniem i wdrażaniem wytycznych dotyczących metodyki nauczania języka migowego. Będzie to odpowiedzią na potrzeby wykrywania przeszkód, które wykluczają skuteczną naukę języka migowego:

a) brak możliwości opanowania międzynarodowego języka migowego przez europejskie społeczności Głuchych, co utrudnia nawiązywanie stosunków międzynarodowych;
b) brak skutecznego programu nauczania języka migowego oraz oceny umiejętności dla uczestników kursów, mających na celu uzyskanie profesjonalnych narzędzi dla nieformalnej edukacji osób niesłyszących z wykorzystaniem materiałów tekstowych i wideo powszechnie dostępnych dla słyszących (TV, prasa, Internet itp.).

Projekt realizowany jest w okresie: 01.09.2016 - 31.08.2019

PAŹDZIERNIK 2019

Mamy za sobą pierwsze testy uczestników kursu internetowego na naszej platformie. Docierają do nas także opinie i sugestie z ich strony. Z radością informujemy, że są one w pełni pozytywne, co potwierdza zasadność tego projektu i pozwala rozwijać plany na przyszłość.

W pierwszej turze dołączyło do nas 30 osób. Połowa z nich zapoznała się z materiałami w postaci tekstów i przesłała komplet wypełnionych testów. Choć uczestnicy są w różnym wieku, posiadają różne wykształcenie i pochodzą z różnych stron kraju, wszyscy utrzymywali wysoki poziom – średni wynik ich testów wynosi aż 92%.

Egzamin został przeprowadzony także w drugą stronę. W ocenie naszych uczniów, platforma to świetny sposób na wprowadzenie do nauki Polskiego Języka Migowego, jak i ogólnie w Świat Ciszy. Uznaniem cieszy się przejrzystość strony, przystępność materiałów oraz stale uzupełniany słownik znaków. Chwalony jest także tryb nauki, którą można dopasować do własnego planu dnia – uczyć się możemy w dowolnym miejscu i czasie, sami też ustalamy długość każdorazowej sesji.

Szczególnie cenne są sugestie, które dotyczyły m.in. wydłużenia czasu dostępnego na rozwiązanie testu czy też dodania kolejnych kategorii do słownika – słownictwo dla dzieci, słownictwo związane z medycyną itp.

Jak mawiał Alfred Hitchcock: "Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, a dalej napięcie powinno tylko rosnąć". Żywot naszej platformy rozpoczął się sukcesem i będziemy dążyć do osiągania kolejnych.

WRZESIEŃ 2019

Jako że miesiąc ten kojarzy się głównie ze szkołą, tak i nasz projekt edukacyjny wydał na świat pierwsze owoce. Z początkiem września udostępniliśmy wszystkim zainteresowanym platformę internetową do nauki Polskiego Języka Migowego, utworzoną w ramach projektu "Efektywne metodyki nauczania języka migowego". Znajdziecie ją pod adresem: tsl-migowy.online

Jest to w pewnym sensie "pierwsza wersja" strony, wprowadzenie do nauki języka migowego. Oczywiście platforma będzie rozwijana z czasem. Zamierzamy dodawać nowe materiały, ćwiczenia do samodzielnej nauki, uzupełniać słownik. Pragniemy, aby portal był równie żywy, jak sam język, zmieniał się i rozwijał, reagował na rzeczywistość. Rejestracja jest bardzo prosta, wystarczy wykonać następujące kroki:
1. Na stronie tsl-migowy.online kliknij ZALOGUJ. Jeśli to twój pierwszy kontakt z platformą, wybierz REJESTRUJ.
2. W formularzu podaj odpowiednie dane, które będą widoczne w profilu Twojego konta, a następnie kliknij COMPLETE SIGN UP. Pojawi się strona z informacją o aktywowaniu konta, ACTIVATE YOUR ACCOUNT. (Serdecznie prosimy o podawanie pełnego imienia i nazwiska – ułatwi to identyfikację uczestnika przy ocenie testów i przy kontakcie).
3. Przejdź do swojej skrzynki mailowej i otwórz wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Jeśli nie widzisz tej wiadomości, sprawdź w folderze Spam. Kliknij link.
4. Na stronie otwartej z wiadomości aktywacyjnej wystarczy kliknąć ACTIVATE.
5. Jesteś już zarejestrowany/-a. Możesz logować się i rozpoczynać kurs.

Prosimy o chwilę cierpliwości, jeśli proces rejestracji będzie trwał nieco dłużej. Z racji wzmożonej aktywności spamerskiej, potwierdzenie "prawdziwości" użytkownika i aktywacja konta wykonywane są manualnie przez naszego pracownika.

Wskazówki odnośnie wyboru kursu i poruszania się po platformie:
1. Upewnij się, że wybrałeś/-aś odpowiednią wersję językową (ikona flagi na górze strony).
2. Kliknij w napis KURSY widniejący obok flag, albo przewiń stronę w dół i wybierz SKORZYSTAJ Z REKRUTACJI.
3. Kliknij APLIKUJ NA KURS (potwierdź wybór w nowym oknie) i czekaj, aż Twoje zgłoszenie zostanie zaakceptowane.
4. Po zaakceptowaniu zgłoszenia, przycisk zmieni się na ROZPOCZNIJ KURS – kliknij.
5. W oknie kursu znajdują się materiały edukacyjne. Po przeczytaniu każdego rozdziału kliknij OZNACZ TEN ROZDZIAŁ JAKO UKOŃCZONY i dalej NASTĘPNY ROZDZIAŁ.
6. Niektóre rozdziały kończą się testem. Kliknij ROZPOCZNIJ TEST (potwierdź). Jeśli chcesz przerwać rozwiązywanie testu i wrócić do niego później, wybierz ZAPISZ POSTĘPY TESTU. Jeżeli ukończyłeś/-aś cały test, wybierz PRZEŚLIJ TEST.
7. PAMIĘTAJ! Główna strona platformy musi być przez cały czas otwarta. Nie zamykaj jej nawet, jeśli korzystasz ze Słownika/oglądasz filmiki w innej karcie. Jeżeli ją zamkniesz, platforma nie będzie liczyła rzeczywistego czasu nauki uczestnika.
8. Jeśli przerywasz naukę w danej chwili, kliknij ZAKOŃCZ KURS. Aby powrócić do nauki, kliknij KONTYNUUJ KURS.
9. Pamiętaj o wylogowaniu się, gdy kończysz naukę w danym czasie.

Mamy nadzieję, że obsługa platformy będzie dla Państwa intuicyjna, a nauka przebiegnie w miłej atmosferze. W sprawie ewentualnych problemów lub sugestii, prosimy pisać na adres: [email protected]SIERPIEŃ 2019

Pomimo klimatyzacji, wysoka temperatura zawitała także do naszego biura - sierpień przyniósł wzmożoną pracę nad platformą. Choć z zewnątrz wydaje się ona prosta i przejrzysta (bo też taki był nasz zamysł), od strony administracyjnej wymaga wielu drobnych poprawek i ustawień.

Dużo wysiłku wkładamy w przygotowanie słownika z filmami, na których zaprezentowane są poszczególne znaki. Także rozdziały z ćwiczeniami zostaną wzbogacone o filmy z całymi dialogami.

Nasi tłumacze zajmują się spolszczeniem serwisu, zwłaszcza od strony administracyjnej - niezbędny jest zestaw narzędzi w języku polskim dla nauczycieli, którzy sprawdzają testy i pilnują zawartości platformy, przyjmują nowych uczestników i zarządzają kursem.

Jeśli zaś chodzi o stronę użytkową, z przyjemnością informujemy, że swoistą grupą testową będą uczestnicy prowadzonych przez nas kursów Polskiego Języka Migowego w wybranych miastach (m.in. Lublin, Rzeszów, Kraków). Ruszamy już we wrześniu!LIPIEC 2019

Na horyzoncie majaczy ostateczny termin projektu. Mamy już za sobą spotkania twarzą w twarz z zespołami krajów partnerskich (Niemcy i Rumunia) - burzliwe czy spokojne, zawsze były owocne, umożliwiały nam poznanie kontekstu innych narodowości w zakresie świata Głuchych, prowadziły do ciekawych wniosków, obfitowały w sugestie i pomysły.

Teraz przenieśliśmy kontakty do Internetu. Za pomocą poczty elektronicznej i komunikatora Skype, kontynuujemy nasze rozmowy odnośnie samej platformy, jak i szerszych zagadnień związanych z projektem.

To także ostatni dzwonek na pokonanie ewentualnych przeszkód. Pracujemy nad funkcjonalnością polskiej wersji serwisu, poprawiamy i dodajemy kolejne materiały. Pomagamy także zagranicznym partnerom w rozwiązywaniu problemów po ich stronie.CZERWIEC 2019

Dnia 27 czerwca zorganizowaliśmy w Lublinie seminarium upowszechniające, na które przyszło blisko 70 osób. Na tym spotkaniu przedstawiliśmy obecny status projektu, etap prac nad platformą; przybliżyliśmy jego cele i spodziewane efekty; rozmawialiśmy na temat szeroko pojętego życia osób niesłyszących - od nauki języka migowego, po trudności w życiu codziennym. Uczestnicy brali aktywny udział w seminarium, interesowała ich platforma, jako nowatorska metoda nauki tego języka oraz sytuacji społeczności Głuchych w innych krajach, zadawali różne pytania.

LISTOPAD 2016

W dniach 25-27 listopada w Rzeszowie odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące projektu "Efektywne metodyki nauczania języka migowego". Podczas spotkania zostały omówione założenia projektowe oraz ustalono plan działania związany z realizacją projektu. Obecni byli wszyscy partnerzy projektu: Polska, Niemcy oraz Rumunia.